XXV Niedziela Zwykła
1. Dziś, po Mszy św. o godz. 10.00, 11.30 i 13.00, serdecznie zapraszamy wszystkich parafian na festyn pod hasłem: „Zakończenie lata”. Będzie to okazja do spotkania się przy kawie, herbacie, czymś słodkim. Dla dzieci zaplanowaliśmy liczne atrakcje, a dla dorosłych możliwość poznania się w ramach naszej parafialnej rodziny św. Marii Magdaleny. Spotkanie odbędzie się w naszej nowo otwartej w tym sezonie „Parafialnej Kawiarence” na tyłach kościoła, tuż przy wejściu do kancelarii parafialnej. Serdecznie zapraszamy!
XXV Niedziela Zwykła, 24.09.2023 r.
godz. 7.00 – x. Zdzisław J.
godz. 8.30 – x. Zdzisław M.
godz. 10.00 – x. Proboszcz
godz. 11.30 – x. Marcin
godz. 13.00 – x. Paweł
godz. 18.00 – x. Paweł
godz. 19.30 – x. Piotr
Vademecum wyborcze katolika – dokument Rady ds. Społecznych KEP

Wolne wybory są podstawową instytucją demokratyczną, pozwalającą obywatelom decydować o kierunku rozwoju wspólnoty politycznej. Ten doniosły akt, jak wszystkie inne działania katolików, powinien być inspirowany wiarą. Niniejszym dokumentem chcemy pomóc w podejściu do wyborów, które na różnych poziomach (samorządowym, krajowym, europejskim) będą odbywać się w najbliższych miesiącach.
W związku z tym przypominamy podstawowe zasady, jakimi powinien kierować się katolik.
- Uczestnictwo w wyborach
Zaangażowanie i udział w wyborach stanowią dostępny dla każdego obywatela sposób realizacji „prawa i obowiązku” uczestnictwa w życiu społeczno-politycznym. Udział w wyborach jest obowiązkiem sumienia katolika. Jest to bowiem dowód podstawowego zaangażowania się „na rzecz dobra wspólnego, czyli dobra wszystkich i każdego”[1].
- Znaczenie dobra wspólnego
Dobro wspólne stanowi sumę wartości, dzięki którym człowiek, rodzina i społeczność mogą pełniej i łatwiej osiągnąć własną doskonałość[2]. Realizacja tak rozumianego dobra wspólnego może być zapewniona jedynie wtedy, gdy polityka oparta jest o „poprawną koncepcję osoby ludzkiej”[3]. Obowiązek wyborczy wymaga zatem odpowiedzialnych decyzji w oparciu o zasady ładu moralnego.
- Wartości nienegocjowalne
W tych sprawach, które dotyczą istoty porządku moralnego, prawy rozum nie pozwala na kompromisy[4]. W konsekwencji katolicy:
a) opowiadają się bezwarunkowo po stronie prawa do życia od poczęcia do naturalnego kresu, które to prawo „stanowi fundament współżycia między ludźmi oraz istnienia wspólnoty politycznej”[5];
b) z równą determinacją zabiegają o ochronę praw rodziny, opartej na monogamicznym małżeństwie osób przeciwnej płci. Uważają zatem za niedopuszczalne zrównanie z rodziną innych form współżycia[6];
c) stoją na straży zagwarantowania prymatu rodziców w wychowaniu swoich dzieci[7];
d) bronią wolności sumienia i wolności religijnej, stanowiącej „serce praw człowieka”[8];
e) sprzeciwiają się budowaniu świata „tak, jakby Boga nie było”[9];
f) są zaangażowani na rzecz wewnętrznego i zewnętrznego pokoju, będącego podstawowym warunkiem realizacji dobra wspólnego;
g) troszczą się o etyczny kształt procesów gospodarczych, sprzeciwiając się „ekonomii, która zabija”[10].
Kwestie te stanowią zbiór zasad, które powinny być uwzględnione podczas podejmowania decyzji wyborczych. „Właściwie ukształtowane sumienie chrześcijańskie nie pozwala nikomu przyczyniać się przez oddanie głosu do realizacji programu politycznego lub konkretnej ustawy, które podważają podstawowe zasady wiary i moralności”[11].
- Uznanie demokratycznych wyborów
O ile obowiązkiem katolika jest udział w głosowaniu i oddanie głosu zgodnie z własnym sumieniem, o tyle w sytuacji, gdy społeczeństwo już dokonało demokratycznego wyboru – nawet jeśli jest on sprzeczny z preferencjami głosującego – należy uszanować jego wynik. W sytuacji, gdyby „sprawujący władzę ustanawiali niesprawiedliwe prawa lub podejmowali działania sprzeczne z porządkiem moralnym, to rozporządzenia te nie obowiązują w sumieniu”[12]. Sprzeciw katolika względem tak stanowionego prawa wynika jedynie z posłuszeństwa Bogu, a nie z racji politycznych.
- Modlitwa za Ojczyznę
Mając na uwadze rangę demokratycznych wyborów w budowaniu dobra wspólnego w oparciu o przypomniane zasady, prosimy wszystkich o podjęcie modlitwy w intencji naszej Ojczyzny.
Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski
XXIII Niedziela Zwykła
1. Dziś, o godz. 10.00, w Markowej, zostanie wyniesiona do godności błogosławionych rodzina Ulmów. Dziękujemy Panu Bogu za dar ich życia i świętości.
XXI Niedziela Zwykła
1. Od pierwszego września powracamy do zwyczajnego porządku sprawowania Mszy św. W dni powszednie o godz.: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 17.30 i 18.00. W niedzielę natomiast o godz.: 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 18.00 i 19.30.
XX Niedziela Zwykła
1. W sobotę, 26 sierpnia obchodzić będziemy Uroczystość N.M.P Częstochowskiej. Główna Msza św. o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy.
XIX Niedziela Zwykła
1. We wtorek Uroczystość Wniebowzięcia N.M.P (M. B. Zielnej). Msze św. w porządku niedzielnym, na każdej Mszy św. pobłogosławienie tegorocznych zbóż i kwiatów.
XVIII Niedziela Zwykła
1. Dziś pierwsza niedziela miesiąca, po Mszy św. o godz. 11.30 wystawienie N. S. i procesja wokół kościoła. Po nabożeństwie spotkanie z członkami Żywego Różańca w sali za zegarem.
XXIV Niedziela Zwykła
1. Dziś, po Mszy św. o godz. 18.00, odbędzie się spotkanie grupy Totus Tuus w sali za zegarem, zapraszamy szczególnie nowych kandydatów do włączenia się w posługę w naszej parafii.
XXII Niedziela Zwykła
1. Dziś pierwsza niedziela miesiąca, po Mszy św. o godz. 13.00 wystawienie N. S. i procesja wokół kościoła. Zapraszamy asystę, Bielanki, Ministrantów, Totus Tuus Żywy Różaniec do wspólnej modlitwy. Po nabożeństwie odbędzie się spotkanie z członkami Żywego Różańca w sali za zegarem.
XVII Niedziela Zwykła
1. We wtorek 1 sierpnia przypada 78 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Zgodnie z wieloletnią tradycją o godzinie 17.00, w godzinie „W”, włączymy dzwony parafialne, aby w ten sposób oddać hołd poległym powstańcom – żołnierzom i mieszkańcom Miasta Nieujarzmionego.
Uroczystość św. Marii Magdaleny – odpust parafialny
1. Dziś w naszej parafii obchodzimy odpust ku czci św. Marii Magdaleny. Główną Mszę św. o godz. 11.30 odprawi o. Jacek Dybuła. Zapraszamy do wspólnej modlitwy i procesji Eucharystycznej wszystkich parafian, asystę kościelną, grupę Totus Tuus, Ministrantów, Bielanki, Lektorów. Po Mszy św. o godz. 10.00 oraz 11.30 wszystkich zapraszamy na odpustowe spotkanie przy kawie, herbacie, czymś słodkim. Dla dzieci zaplanowaliśmy atrakcje w postaci dmuchanej zjeżdżalni, gier integracyjnych. Spotkanie odbędzie się w „mobilnej kawiarence”, na tyłach kościoła, tuż przy wejściu do kancelarii parafialnej. Serdecznie zapraszamy!