Służba Boża
Niedziele
7.00; 8.30; 10.00; 11.30 (dzieci);
13:00*; 18.00; 19.30 (szczególnie zapraszamy młodzież)
(*w lipcu i sierpniu nie ma Mszy św. o 13.00)
Dni powszednie
7.00; 7.30; 8.00*; 8.30*; 17.30*; 18.00;
W Adwencie:
6.30; 7.30; 8.00; 8.30; 17.30; 18.00;
(*w lipcu i sierpniu nie ma Mszy św. o 8.00, 8.30, 17.30)
Posłuchaj Modlitwy w Drodze
Słowo Boże na co dzień
Ta grupa jest owocem pragnień ojców, uczestników spływu kajakowego i nie tylko, aby spotykać się ze Słowem Bożym dla pełniejszego realizowania powołania do ojcostwa, małżeństwa, do świętości. Wprawdzie zalążkiem byli ojcowie mający synów, ale zapraszamy też:
1/ mężczyzn, którzy mają córki,
2/ tych, którzy jeszcze nie wiedzą kto się urodzi,
3/ oraz tych młodych mężczyzn, którzy pragna dobrze przygotowac sie do tego zadania.
Spotykamy sie raz w miesiącu, zwykle w piatek o 19.00 (czwarty w miesiącu, choć zdarzają się wyjątki) w sali naprzeciwko kancelarii.
Każde spotkanie jest odrębne od poprzednich, więc nie ma obaw, można do nas dołączyć w dowolnym terminie. Wystarczy zabrac ze sobą Pismo Św. ZAPRASZAMY
A niżej znajdziesz teksty rozważane ostatnio i nasze wspólne przemyślenia i wnioski.
Dlaczego mamy czytać Pismo Święte?
W Piśmie Świętym - jak mówił św. Grzegorz Wielki - każdy może znaleźć, jeśli tylko szuka, odpowiedź na dręczące go pytania. W historii postaci biblijnych Bóg ukrył historię życia każdego z nas. Biblia pełna jest ludzi o wszelkim temperamencie. Są tam ludzie przepojeni łaską i wielcy grzesznicy, są szukający Boga i negujący Jego istnienie, są młodzi i starzy, mężczyźni i kobiety, uczeni i analfabeci, tacy, których nie znosisz i tacy zwyczajni jak Ty. Czytać Biblię to przeglądać się w lustrze, które odbija moją twarz razem z twarzą Boga.
Na pewno i w Twoim życiu nie brakuje sytuacji, w których tęsknisz za słowem od Boga. Tyle jest pytań w Twojej codzienności. Modlić się to "usiąść jak Maria Magdalena u stóp Chrystusa, aby słuchać Jego słów, albo raczej, aby Jego słuchać, Jego, który do nas mówi". W rzeczywistości musimy być bardziej skupieni na Nim samym niż na Jego słowach. Nie uczynimy tego lepiej niż poprzez zanurzenie się w słowie Bożym. Św. Hieronim mawiał, że "nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa". Poznać i ukochać Chrystusa, to poznać i ukochać Biblię.
Biblia potrzebna jest nam do rozwoju naszej wiary, a "wiara jest z tego, co się słyszy" - uczy św. Paweł. Jeżeli chcemy doświadczać pełni wiary i żyć jej owocami, musimy stawać wobec słowa, które nas kształtuje. I w rozwoju duchowym i w apostolstwie słowo Boże jest fundamentem. Dla chrześcijanina pierwszym obowiązkiem jest starać się o lepsze poznanie Boga. "Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii" - słyszymy u Apostoła Narodów. Wierz więc mocno, że "Chrystus nie jest jakąś postacią zagubioną we mgle historii, lecz kimś żyjącym, tym Żyjącym, który stoi u twoich drzwi i puka. Nie można kochać cienia. Nie można kochać istoty, której się nie zna". W Biblii znajdziesz prawdziwe Jego oblicze. Istnieją zwycięstwa, których nie odnosi się siłą. Czytanie Pisma Świętego należy właśnie do takich.
"SŁOWO BOŻE
stanie się dla mnie światłem życia,
jeżeli będę podejmował stały wysiłek zachowania go,
pójścia za nim i czynienia go słowem życia;
dlatego chcę karmić się nim jak najczęściej
szczególnie poprzez osobiste
i wspólne z braćmi studiowanie Pisma Świętego".
(Drogowskazy Nowego Człowieka - materiały formacyjne Ruchu Światło-Życie)
(dodano 22.09.2017 r.)
Ewangelia wg św. Łukasza (Łk. 1,1-4)
„Wielu już starało się ułożyć opowiadanie o zdarzeniach, które się dokonały pośród nas, tak jak nam je przekazali ci, którzy od początku byli naocznymi świadkami i sługami słowa. Postanowiłem więc i ja zbadać dokładnie wszystko od pierwszych chwil i opisać ci po kolei, dostojny Teofilu, abyś się mógł przekonać o całkowitej pewności nauk, których ci udzielono.”
List do Rzymian (Rz. 13,11-14)
„ A zwłaszcza rozumiejcie chwilę obecną: teraz nadeszła dla was godzina powstania ze snu. Teraz bowiem zbawienie jest bliżej nas, niż wtedy, gdyśmy uwierzyli. Noc się posunęła, a przybliżył się dzień. Odrzućmy więc uczynki ciemności, a przyobleczmy się w zbroję światła! Żyjmy przyzwoicie jak w jasny dzień: nie w hulankach i pijatykach, nie w rozpuście i wyuzdaniu, nie w kłótni i zazdrości. Ale przyobleczcie się w Pana Jezusa Chrystusa i nie troszczcie się zbytnio o ciało, dogadzając żądzom.”
List do Efezjan (Ef 6,10-20)
„ W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Obleczcie pełną zbroję Bożą, byście mogli się ostać wobec podstępnych zakusów diabła. Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw pierwiastkom duchowym zła na wyżynach niebieskich. Dlatego weźcie na siebie pełną zbroję Bożą, abyście w dzień zły zdołali się przeciwstawić i ostać, zwalczywszy wszystko. Stańcie więc [do walki] przepasawszy biodra wasze prawdą i oblókłszy pancerz, którym jest sprawiedliwość. a obuwszy nogi w gotowość [głoszenia] dobrej nowiny o pokoju. W każdym położeniu bierzcie wiarę jako tarczę, dzięki której zdołacie zgasić wszystkie rozżarzone pociski Złego. Weźcie też hełm zbawienia i miecz Ducha, to jest słowo Boże - wśród wszelakiej modlitwy i błagania. Przy każdej sposobności módlcie się w Duchu! Nad tym właśnie czuwajcie z całą usilnością i proście za wszystkich świętych i za mnie, aby dane mi było słowo, gdy usta moje otworzę, dla jawnego i swobodnego głoszenia tajemnicy Ewangelii, dla której sprawuję poselstwo jako więzień, ażebym jawnie ją wypowiedział, tak jak winienem.”
(dodano 21.10.2017 r.)
W jakich okolicznościach dowiedziałeś się że zostałeś ojcem (poczęcie a nie że już się urodziło)? Uczucia, myśli, obawy, radości. (czy było to planowane czy niekoniecznie?)
” Pan ukazał się Abrahamowi pod dębami Mamre, gdy ten siedział u wejścia do namiotu w najgorętszej porze dnia. Abraham spojrzawszy dostrzegł trzech ludzi naprzeciw siebie. Ujrzawszy ich podążył od wejścia do namiotu na ich spotkanie. A oddawszy im pokłon do ziemi, rzekł: «O Panie, jeśli darzysz mnie życzliwością, racz nie omijać Twego sługi! [...] . Po czym, wziąwszy twaróg, mleko i przyrządzone cielę, postawił przed nimi, a gdy oni jedli, stał przed nimi pod drzewem. Zapytali go: «Gdzie jest twoja żona, Sara?» - Odpowiedział im: «W tym oto namiocie». Rzekł mu [jeden z nich]: «O tej porze za rok znów wrócę do ciebie, twoja zaś żona Sara będzie miała wtedy syna». Sara przysłuchiwała się u wejścia do namiotu, [które było tuż] za Abrahamem. Abraham i Sara byli w bardzo podeszłym wieku. Toteż Sara nie miewała przypadłości właściwej kobietom. Uśmiechnęła się więc do siebie i pomyślała: «Teraz, gdy przekwitłam, mam doznawać rozkoszy, i mój mąż starzec?» Pan rzekł do Abrahama: «Dlaczego to Sara śmieje się i myśli: Czy naprawdę będę mogła rodzić, gdy już się zestarzałam? Czy jest coś, co byłoby niemożliwe dla Pana? Za rok o tej porze wrócę do ciebie, i Sara będzie miała syna». Wtedy Sara zaparła się, mówiąc: «Wcale się nie śmiałam» - bo ogarnęło ją przerażenie. Ale Pan powiedział: «Nie. Śmiałaś się!»
Potem ludzie ci odeszli i skierowali się ku Sodomie. Abraham zaś szedł z nimi, aby ich odprowadzić, a Pan mówił sobie: «Czyż miałbym zataić przed Abrahamem to, co zamierzam uczynić? Przecież ma się on stać ojcem wielkiego i potężnego narodu, i przez niego otrzymają błogosławieństwo wszystkie ludy ziemi. Bo upatrzyłem go jako tego, który będzie nakazywał potomkom swym oraz swemu rodowi, aby przestrzegając przykazań Pana postępowali sprawiedliwie i uczciwie, tak żeby Pan wypełnił to, co obiecał Abrahamowi». [Rdz 18,1-3.8-19]
„ Wielkim zaś zyskiem jest pobożność wraz z poprzestawaniem na tym, co wystarczy. Nic bowiem nie przynieśliśmy na ten świat; nic też nie możemy [z niego] wynieść. Mając natomiast żywność i odzienie, i dach nad głową, bądźmy z tego zadowoleni! A ci, którzy chcą się bogacić, wpadają w pokusę i w zasadzkę oraz w liczne nierozumne i szkodliwe pożądania. One to pogrążają ludzi w zgubę i zatracenie. Albowiem korzeniem wszelkiego zła jest chciwość pieniędzy. Za nimi to uganiając się, niektórzy zabłąkali się z dala od wiary i siebie samych przeszyli wielu boleściami. Ty natomiast, o człowiecze Boży, uciekaj od tego rodzaju rzeczy, a podążaj za sprawiedliwością, pobożnością, wiarą, miłością, wytrwałością, łagodnością! Walcz w dobrych zawodach o wiarę, zdobądź życie wieczne: do niego zostałeś powołany i [o nim] złożyłeś dobre wyznanie wobec wielu świadków. Nakazuję w obliczu Boga, który ożywia wszystko, i Chrystusa Jezusa - Tego, który złożył dobre wyznanie za Poncjusza Piłata - ażebyś zachował przykazanie nieskalane, bez zarzutu aż do objawienia się naszego Pana, Jezusa Chrystusa.
[1 Tm 6,6-14 ]
( dodano 25.10.2017) Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
Na wstępie przepraszam za nagłą zmianę terminu naszego październikowego spotkania.
Odbyło się ono 22.10. Na następne zapraszam 24.11 g. 19.00 ( i być może 15.12 g 19.00)
Kolejne, drugie spotkanie ojców już za nami. Czytaliśmy i rozważaliśmy Słowo Boże [Rdz. 18,1-2.8-19 ] i [1 Tm. 6,6-14]. Były również rozmowy i dyskusje o tym, jak rozumiemy to co usłyszeliśmy. Mężczyźni przywołali z pamięci wspomnienia chwili, kiedy stali się ojcami. Dzielili się towarzyszącymi uczuciami i emocjami.
Podzielimy się owocami naszych rozważań i przemyśleń.[ Rdz 18,1-2 8-29]
1/ Abraham z szacunkiem przyjął Bożych posłańców. Od dłuższego czasu Bóg przygotowywał go na tę nowinę. My jako ojcowie powinniśmy dbać o gościnność w naszych domach
2/ Całkowita zgoda ze strony Abrahama wynikała również z tego, że widział wcześniejsze skutki swoich nie konsultowanych z Bogiem decyzji i działań (historia niewolnicy Hagar i jej syna Izmaela).
Nasze historie rodzinne też uczą nas coraz bardziej tego, że należy zaufać Bogu i być Mu posłusznym, bo życie według własnych planów wielokrotnie skończyło się źle.
3/ Bóg jako Dobry Ojciec przygotowuje swoje dziecko-Abrahama do odpowiedzialnej funkcji ojca rodu: «a Pan mówił sobie: «Czyż miałbym zataić przed Abrahamem to, co zamierzam uczynić? Przecież ma się on stać ojcem wielkiego i potężnego narodu, i przez niego otrzymają błogosławieństwo wszystkie ludy ziemi. Bo upatrzyłem go jako tego, który będzie nakazywał potomkom swym oraz swemu rodowi, aby przestrzegając przykazań Pana postępowali sprawiedliwie i uczciwie, tak żeby Pan wypełnił to, co obiecał Abrahamowi».
Podsumowując część pierwszą rozważań i historię Abrahama widzimy jak Bóg przygotowuje go do roli ojca wszystkich narodów. Prowadzi go z przez życie z mądrością pozwalając przeżywać konsekwencje własnych -niezgodnych z wolą Bożą decyzji. (konsekwencje grzechu), Jednocześnie wypełnia wszystko to co zapowiedział względem niego(poczęcie Izaaka). Dla zwykłego człowieka zapowiedź pełnienia takiej funkcji może być powodem do pojawienia się obaw i wątpliwości. Podobne uczucia mogły towarzyszyć nam ojcom kiedy dowiedzieliśmy się o naszej nowej roli. Roli ojca. Warto sobie uświadomić, że to Bóg do tej roli nas powołuje, a jeżeli powołuje to daje nam wszystko, co nam potrzebne aby to powołanie wypełnić. Warunek jednak jest taki, że z ufnością mamy się do Niego zwracać i postępować sprawiedliwie i uczciwie. Nie możemy też wątpić w Jego Słowo (postawa Sary).
Od tego jak Abraham wychowa swoje dzieci będzie zależało ich postępowanie. A to z kolei umożliwia albo blokuje spełnianie Bożych obietnic.
I w kolejnych wersetach zapowiada zniszczenie Sodomy i Gomory.
pobożność ojca
Powyższe wersety w połączeniu z tekstem [1 Tm. 6,6-14] pokazały nam kolejne elementy strategii jak być ojcem według zamysłu Bożego:
4/ Paweł do Tymoteusza , „swojego” prawowitego dziecka w wierze” [ 1 Tm. 1,2] pisze jak ojciec
5/ Uczy go właściwego stosunku do dóbr materialnych
6/ Przestrzega przed chciwością. Pokazuje zagrożenia i jej skutki.
7/ Pokazuje wielką wartość pobożności i dążenia do sprawiedliwości, wiary, miłości, wytrwałości
łagodności i skromności.
8/ Nie boi się stawiać wymagań i mobilizować do trudnych rzeczy.
9/ Daje pouczenie jak zachować się wobec pokus „uciekaj od tego typu rzeczy”
10/ Zachęca do wytrwałej walki ze słabościami (ojciec ma pokazywać dzieciom swoją walkę duchową)
11/ Daje przykład i uczy radości życia i wdzięczności za to co człowiek posiada.
12/ Ostrzega przed pragnieniem władzy, rządzenia i próżnej chwały.
13/ Uczy ojców, że mają żyć tak, aby być dla dzieci wzorem dobrego postępowania. Bo dzieci będą ich naśladować bez względu na to czy czynią dobro czy zło (wniosek z dzielenia się doświadczeniem życiowym).
14/ Ojciec ma przygotować syna do świadomego i odpowiedzialnego (od początku) rodzicielstwa.
15/ Pamięta, że swoje ojcostwo realizuje z polecenia Boga (powołanie) i może odwoływać się do Bożego autorytetu „Nakazuję, w obliczu Boga, który ożywia wszystko [...] abyś zachował przykazania”
Mamy więc cały szereg wskazań jak stawać się lepszym ojcem. Nauka płynąca z czytania Bożego Słowa ma nas rozwijać i zachęcać do pracy nad sobą i pracy nad relacjami. Mamy podjąć walkę o wiarę [1Tm 6,1]. Pamiętamy z poprzedniego spotkania zachętę św Pawła Ef [6,10-12] Ze w tej w walce mamy być mocni w Panu - siłą Jego potęgi
Jeśli po osobistej lekturze i modlitwie nasuną Ci się jeszcze jakieś wnioski, proszę podziel się z nami. Wyślij swoje spostrzeżenia na adres xprzemek@poczta.fm
Każde nasze spotkanie ze Słowem Bożym ma prowadzić nie tylko do refleksji, ale do konkretnych postanowień i działań.
Niech towarzyszy nam modlitwa o wytrwałość i konsekwencję działania zgodnego z tym co Pan nam pokazał, do czego nas wezwał.
W Słowie Bożym jest MOC
x.Przemysław
Po spotkaniu 3 listopadowym
Walka duchowa Jesteśmy na polu walki duchowej. Czy nam się to podoba, czy też nie, taka jest rzeczywistość. Nie da się być tu biernym czy neutralnym. Albo opowiemy się po stronie Pana Boga, albo po stronie kusiciela. Trzeciej opcji nie ma. Pan Jezus powiedział: Złodziej przychodzi tylko po to, aby kraść, zabijać i niszczyć. Ja przyszedłem po to, aby (owce) miały życie i miały je w obfitości (J 10,10). Bóg, który jest miłością pragnie dla nas szczęścia na całą wieczność. A przeciwnik, przeciwnie, pragnie naszego potępienia, wiecznej udręki. Zostaliśmy obdarowani wolną wolą. Codziennie dokonujemy iluś wyborów. Zło często działa pod pozorem dobra. Jak zatem bronić się przed diabelskim postępami? Pragnę podzielić się ty, co mi się w tym momencie nasuwa. • Nie ignorować istnienia kusiciela, ale nie koncentrować się na nim, lecz na Chrystusie • Panu. Pamiętać, że Pan już zwyciężył. • Ufać mocy, mądrości i miłości Boga • Uznać Jezusa jako swojego Króla -Pana Zbawiciela - nie tylko teoretycznie, ale w • Uznać Maryję jako swoją Panią, Matkę i Królową; naśladować Ją, m.in. w postawie, • Karmić się często słowem Bożym, zawartym w Piśmie Świętym i nauce Kościoła. Starać • Podejmować modlitewne rozważanie słowa Bożego. • Uczestniczyć w życiu wspólnoty, która zapewnia formację. • Często modlić się do Ducha Świętego. • Błagać wielokrotnie w ciągu dnia Boga, aby nami zawładnął. • Podjąć zdecydowaną walkę z każdym grzechem. • Po każdym upadku przepraszać Pana Boga. • W przypadku grzechu ciężkiego szybko spotkać się z Bogiem w sakramencie pokuty i • Nie zniechęcać się upadkami, ale ufać, że Bóg ma moc nas przemieniać. • Kochać Kościół Chrystusowy i jego Pasterzy. • Mieć codziennie czas „sam na sam z Bogiem", czyli na modlitwę osobistą. • Wołać do Pana również poza oficjalnym czasem modlitwy. Modlić się Imieniem Jezus. • Modlić się też do NMP, wszystkich świętych i aniołów Pańskich. • Modlić się modlitwą różańcową • Modlić się do Najdroższej Krwi Pana Jezusa. • Modlić się do Anioła Stróża i św. Michała Archanioła • Podejmować post (gdy intensywny - pytać o zgodę spowiednika). • Przystępować często do Komunii świętej. • Podejmować codzienny rachunek sumienia. • Podejmować Adorację Najświętszego Sakramentu. • Podejmować modlitwę uwielbienia i dziękczynienia. • Starać się rzetelnie spełniać swoje obowiązki. • Poznawać reguły rozeznawania duchowego. • Przebaczyć wszystkim winowajcom. • Nie przechowywać w sercu złości, niechęci i urazów • Oddawać wszystkie trudne uczucia Panu. • Szukać Bożego pokoju i iść za nim. • Zwrócić uwagę na to, by nie osądzać bliźnich. • Wyrzekać się plotek, obmawiania, kłamstwa, narzekania itp. • Strzec się nienawiści, zazdrości i zawiści. • Nie oglądać pornografii. • Zachowywać umiar w jedzeniu. • Nie nadużywać alkoholu i używek. • Prowadzić zdrowy tryb życia. Dbać o higienę psyciczną. • Unikać lenistwa, ale tez nie zaniedbywać odpoczynku i snu. • Być życzliwym dla bliźnich. • Starać się o zdrowy samokrytycyzm. • Umieć przyznać się do błędu. • Weryfikować własne przekonania. • Umieć przepraszać. • Być jak najdalej od okultyzmu, magii, wróżb itp Pokusa (na podstawie „Życia wewnętrznego” Ojca Piotra Semenenki CR) Nie możemy się ustrzec pokusy. Człowiek przechodzi przez pokusy, ponieważ ma wolną wolę, która musi być wypróbowana. Im bardziej człowiek zbliża się do Boga, tym pokusy są bardziej intensywne. Aby wzrastać w cnotach, człowiek przechodzi przez pokusy przeciwne tym cnotom. Pokusa 1. przeprowadza nas z życia przyrodzonego do życia nadprzyrodzonego, 2 uczy nas ufności w Bogu — rozwija tę ufność, 3. utrzymuje nas w pokorze, ukazując naszą nędzę, 4 nie daje zasnąć, każe czuwać, 5 nie pozwala przywiązywać się do spraw doczesnych
praktyce życia.
zaufania i posłuszeństwa Bogu.
się tym słowem żyć i głosić je.
pojednania.
Mogą to być bardzo krótkie wezwania („SMS"), „np. Jezu ratuj"
» Nie trwać w lęku i przygnębieniu